I 3F Frederiksborg har vi netop oplevet, hvordan en svend har tabt penge, fordi han har arbejdet i en virksomhed uden overenskomst fra februar til november 2022.
Medlemmet kom til fagforeningen i starten af 2023 for at få foretaget et løntjek.
3F Frederiksborg skrev overenskomst med virksomheden den 24. november 2022 og da virksomheden først fik overenskomst i november 2022, kunne vi kun gå tilbage til dette tidspunkt, når vi skulle tjekke om lønnen var udbetalt korrekt i forhold til overenskomsten. Det resulterede i et efterbetalingskrav på 67.000 kr.
– Det er selvfølgelig godt, at fagforeningen kan sørge for at svenden får sin efterbetaling, men hvis firmaet havde haft overenskomst inden den 24. november kunne vi for perioden fra februar til november 2022 have rejst et krav på 135.576 kr.
Det drejer sig om:
Sygeløn, overtidstillæg og manglende timer til 43.310 kr.
Feriepenge af ovenstående på 14.665,84 kr.
Særlig lønopsparing (SH) 33.716,64 kr.
Pension 39.883,31 kr.
Så det betaler sig at være opmærksom på om virksomheden har overenskomst, når du starter arbejdet.
Husk også, at du altid kan få et løntjek i fagforeningen – det betaler sig i mere end halvdelen af de tilfælde, hvor medlemmer henvender sig!
Har du et spørgsmål? Vi sidder altid klar ved telefonerne til at hjælpe dig.
Hvis du er medlem af 3F, skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.
Bliv ringet op af 3F og få hjælp til at melde dig ind.
Er du medlem af 3F skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.
Spørg os om alt. Vi svarer hurtigst muligt
Er du medlem af 3F skal du logge på Mit3F for at kontakte din afdeling.